Ministerul Justiţiei al Republicii Moldova

Consiliul de Mediere

A A A

Mandatul Consiliului de mediere a expirat

Published on: Tue, 10/25/2016 - 10:24

Pe 24 octombrie, anul curent, membrii Consiliului de Mediere și-au încheiat mandatul, după exercitarea acestuia timp de patru ani.

Svetlana Gorea, președintele Consiliului de Mediere alături de membrii Consiliului – Cucerescu Ana, Guțu Zinaida, Ciaglic Tatiana, Munteanu Andrei, Irodoi Aurelia, Vremea Natalia, Teleuca Aliona și Russu Ruslan au contribuit la dezvoltarea și fortificarea instituției medierii prin diferite acțiuni, modificări de legislație, hotărâri importante, activități de promovare ș.a.

Una dintre cele mai importante reușite este îmbunătățirea cadrului legal, și anume, modificările din legislație cu privire la mediere (Legea Nr. 137 din 03.07.2015), care permite ca aceasta să fie aplicabilă și eficientă.

Un alt merit al Consiliului constă în stabilirea acordurilor de parteneriat cu instituțiile de stat atât naționale, cât și internaționale. În acest context, menționăm semnarea acordului de parteneriat dintre Consiliul de Mediere din Republica Moldova și Consiliul de Mediere din România, Consiliul de Mediere și Ministerul Educației din Republica Moldova.

De asemenea, membrii Consiliului de Mediere au participat activ la promovarea medierii. Respectiv, pe durata mandatului au fost întreprinse acțiuni precum: demararea Caravanei Medierii, elaborarea materialelor informative, spoturilor publicitare, acordarea interviurilor ș.a.

De menționat că membrii Consiliului sînt selectați de către Ministerul Justiției, prin concurs public, conform unui regulament aprobat de acesta.

Le mulțumim pentru implicare, colaborare și le dorim mult succes în activitățile pe care le vor desfășura în continuare!