La 15-16 octombrie 2019, Consiliul de Mediere și Departamentul Drept procedural al Facultății de Drept, USM în parteneriat cu USAID, BERD și IDLO au organizat CONFERINȚA NAȚIONALĂ CU PARTICIPARE INTERNAȚIONALĂ ȘTIINȚIFICO-PRACTICĂ „Medierea - abordare integrativă a conflictului”.
În scopul formarii continuă și instruirii mediatorilor au fost organizate și desfășurate 5 ateliere practice.
ATELIERUL MEDIEREA LITIGIILOR CIVILE, a fost moderat de Dna Felicia Chifa, Președintele Consiliului de mediere, lector universitar, mediator și Dna Aurelia Irodoi, mediator. La lucrările atelierului au participat mediatori atestați, avocați și asistenți sociali. În atelier au fost prezentate aspecte teoretico-practice ale medierii diferitor categorii de cauze: civile, familiale, de muncă, locative, etc., fiind reliefate etapele procesului de mediere, modalitatea de executare a tranzacției, fiind examinate și actele caracteristice procesului de mediere.
Participanții au relatat deficiențele în practica lor de mediatori în cauzele civile și au evidențiat importanța și utilitatea unor astfel de workshop-uri.
În concluziile făcute în cadrul atelierului a fost expusă necesitatea unor modificări legislative pentru îmbunătățirea cadrului legal în domeniu.






